EU patent vol923.11.2011

Euroopa Parlament on avaldanud eile 22.novembril pressiteate , milles antakse teada, et tehti jällegi samm lähemale nn Ühenduse patendile (Unitary patent - i.k). Nimelt kinnitas EUP õiguskomitee läbirääkimiste mandaadi liikmesriikide valitsustega Ühenduse patendi küsimustes, et tõsta EU konkurentsivõimet ja alandada kaitsmise kulusid.

Eriti oluline on aga see, et kogu asja vaadatakse ühtse paketina (Ühenduse patent, keelekokkulepe, ühtne kohtusüsteem), see tähendab seda, et eraldi igaühe osas ei lepita kokku vaid kogu paketina tervikuna.

Huvitavad on aga hüüdlaused Ühenduse patendi (UP) kohta - soovitakse alandada kaitsmise kulusid 80% - see läheb kindlasti väikeettevõtetele peale, aga unustatakse öelda, et üle 60% Euroopas esitatavatest patenditaotlustes tuleb väljapoolt ELiitu ehk kuigi Ühenduse patendiga üritatakse luua näiteks Ameerika patendisüsteemile kulutustelt samasugune süsteem, mis oleks kasuks Euroopa ettevõtetele, tuleb tõdeda - võidavad jällegi välistaotlejad. Kusjuures senini pole tegelikult räägitud kulude suurusest, eelkõige kehtivuaastate lõivu.

NB! Lisame siia veelkord selgituse, et loodav Ühenduse patent kujutab endast nn "post grant" süsteemi, mis tähendab seda, et patenditaotleja esitab tavapärase Euroopa patenditaotluse (tasub esitamise, otsingulõivu), seejärel ekspertiisi ja märkimise lõivu (lisandub siis ühe nn liikmesriigina EU), taotlusele tehakse EPOs ekspertiis, mis lõpeb otsusega patent välja anda (taotleja tasub väljaandmisega seotud kulud) ning patendi avaldamisega. Seejärel tuleb patendiomanikul Euroopa patent jõustada liikmesriikides või valib ta selleks EU. Selle koha peal tekibki nn kulude kokkuhoid. Jõustamisel liikmesriikides esitatakse tõlked, tasutakse kehtivusaasta lõivud jne. Valides EU tõlkeid enam pole vaja esitada, nüüd juba EUs jõustatud EP patendi kehtivusaasta lõivud tasutakse EPO-le kui Ühenduse patendi haldajale.

Elame-näeme, kuidas Eesti riik selles protsessis kaasa lööb ja kas küsitakse ka patendivaldkonna asjatundjatelt nõu või minnakse kaasa loosungitega. Igatahes hoiame huvilisi kursis muutustega Euroopas.

 

 

Tagasi uudiste nimekirja

Uudised

Muutused firma omanikeringis

Alates mai keskpaigast on firma nimi jällegi Sarap ja Partnerid Patendibüroo, sest senine äripartner Mikk Putk otsustas IO asjades aja maha võtta ning lahkus firmast.

29.05.2019 Loe edasi
Kliki, et näha RSS uudised Kliki, et postitada seinale Kliki, et säutsuda

Liitu meie uudiskirjaga!

Meie teenused on rahastatavad EASi innovatsiooniosaku toetusega! Võimaluste täpsustamiseks palume võtta meiega ühendust.