Domeen - esimene vahekohtulahend16.11.2010

Domeenivaidluste Komisjon on jõudnud 12.novembril 2010 esimese lahendini, mille lugemine ja üldistamine tekitab aga meis vastakaid mõtteid. Ja seda nimelt vaidlustussüsteemi ülesehituse tõttu.

Mis siis on kummalist?

Selleks, et kaubamärgiomanik saaks endale kellegi teise ("registreerija") poolt registreeritud domeeni, mis on sarnane registreeritud kaubamärgiga, peab kaubamärgiomanik esitama:

- vaidlusavalduse, milles esitatakse nõue domeen ümber registreerida kaubamärgiomanikule, ning
- menetlemiseks tasuma Domeenivaidluste komisjoni lõivu (näiteks üks domeen, üks komisjoni liige - maksab 10800 krooni).

Vaidlusavalduse menetluse käigus teeb komisjon otsuse anda domeen üle vaidlustajale, millele järgneb 14 päevane periood, mille jooksul registreerija saab algatada kohtuvaidlust. Kui kohtuvaidlust ei järgne, siis EIS täidab otsuse ja ongi domeen kaubamärgiomanikul.

Milles siis konks?

1. "Registreerijale" ei tulene pahatahtlikust registreerimisest mitte mingisugust sanktsiooni või karistust. Ta jääb küll ilma domeenist, aga on's see nii oluline, kui ta on neid registreerinud hulgi.
2. Vaidlustaja jääb ilma tasutud lõivust, sest seda talle kaebuse rahuldamisel ei tagastata (!), aga saab domeeni. Lisaks lõivule lisanduvad kindlasti veel advokaadi, juristi või patendivoliniku kulud, kes abistas ja konsulteeris vaidlusavalduse koostamist ning esitamist. Võimalus, et vaidlustaja esitab tsiviilhagi ja nõuab kulusid registreerijalt. Jällegi aasta-poolteist kohtuskäimist, esindaja kulusid jne. Päris kulukas!!!

Kujutage aga nüüd ette olukorda, kus kaubamärgiomanik märkab sarnast domeeni või "registreerija" pakub seda talle ise, küsides selle eest ainult 5000kr. Äri on äri öeldakse. Kaubamärgiomanik kaalub, mis tuleb odavam. Kas vaidlemine või ostmine? Kuid selline äri ei tohiks olla domeenireformi eesmärk.

Asja teeks selgemaks näiteks nõue registripidajale või EIS-ile domeeni registreerimisel kontrollida kaubamärgibaasi* (www.epa.ee) ja identse registreeritud kaubamärgi olemasolul keelduda registreerimisest. Kindlasti tuleks selline lahendus süsteemile kasuks, sest annaks registreeritud kaubamärgiomanikule kindluse, et nn "õngitsejatest" domeeniärimeeste tegevus on piiratud.

* Domeenireformi väljatöötamisel juhiti tegelikult EIS tähelepanu korduvalt sellisele võimalusele.

 

 

Tagasi uudiste nimekirja

Uudised

Muutused firma omanikeringis

Alates mai keskpaigast on firma nimi jällegi Sarap ja Partnerid Patendibüroo, sest senine äripartner Mikk Putk otsustas IO asjades aja maha võtta ning lahkus firmast.

29.05.2019 Loe edasi
Kliki, et näha RSS uudised Kliki, et postitada seinale Kliki, et säutsuda

Liitu meie uudiskirjaga!

Meie teenused on rahastatavad EASi innovatsiooniosaku toetusega! Võimaluste täpsustamiseks palume võtta meiega ühendust.